Даарыйа Томская – Чаайка тёрёёбутэ 100 сылын кёрсё

Муус устар 5-6 куннэригэр Дьааны оройуонугар «Олонхо Ассоциацията» уопсастыбаннай тэрилтэ Президиумун кёhё сылдьар мунньа5а уонна ийэ олонхоhут Дарья Андреевна Томская – Чаайка тёрёёбутэ 100 сылыгар аналлаах «Дьааны – Олонхо туhэ» оройуоннаа5ы бэстибээл ыытылынна.

Энэ нэhилиэгэр ыытыллыбыт «Олонхо Ассоциациятын» уопсастыбаннай тэрилтэ кёhё сылдьар мунньа5ар Дьокуускайтан Е.П. Никифорова, Саха Республикатын уёрэ5ин миниистирин солбуйааччыта, Н.И. Филиппова, Саха Республикатын национальнай оскуолаларын научнай чинчийэр институтун старшай научнай сотруднига, филологическай наука кандидата, З.Г. Сысолятина, Ёксёкулээх Ёлёксёй аатынан Республикатаа5ы культура киинин Тёрут культура салаатын салайааччыта, Саха Республикатын культуратын утуёлээх улэhитэ, В.И. Бочонина, «Арчы Дьиэтэ» духуобунас киинин дириэктэрэ, Духуобунас академиятын учуонай секретара, Саха Республикатын культуратын уонна бэчээтин туйгуна, Е.Н. Протодьяконова, Республикатаа5ы Олонхо киинин научнай сотруднига, Республикатаа5ы «Олонхо Ассоциациятын» секретариатын салайааччыта, П.А. Ойуунускай аатынан Государственнай бириэмийэ лауреата, А.М. Лугинова, Республикатаа5ы Олонхо киинин кылаабынай специалиhа, А.А. Кузьмина, Гуманитарнай чинчийии уонна хотугу а5ыйах ахсааннаах норуоттар проблемаларын чинчийэр институт научнай сотруднига кыттыыны ыллылар. Мунньах кэмигэр ийэ олонхоhут Даарыйа Томская – Чайка тёрёёбутэ 100 сааьыгар анаммыт тэрээhиннэр туhунан иhитиннэриини оройуоннаа5ы култуура салалтатын начаалынньыга Е.В. Ноговицына онордо. Оройуонна «Олонхо ассоциациятын» филиала тэриллэригэр этии киллэриллэн ёйёбулу ылла. Ассоциация бэрэссэдээтэлинэн «Верхоянскай оройуона» МТ дьаhалтатын баhылыгын солбуйааччы А.В. Рожина талыллан бигэргитилиннэ. «Верхоянскай оройуона» МТ дьаhалтата уонна сана тэриллибит «Олонхо Ассоциациятын» филиала (бэр. А.В. Рожина, оройуоннаа5ы дьаhалта баhылыгын солбуйааччы) Даарыйа Томская – Чайка аатынан государственнай бириэмийэ олохтоноругар, Ийэ олонхоhут аатынан Арчы дьиэтэ тутуллуутугар этии киллэрдилэр. «Дьааны – Олонхо туhэ» оройуоннаа5ы бэстибээл чэрчитинэн, Д.А. Томская-Чаайка туттубут малын салын быыстапката, «Олонхо муус оhуоругар» муус оноhуктар быыстапкалара, «Олонхо дойдута» мультсалон, «Олонхо дойдутун кёстуутэ» муода, Олонхону биирдиилээн толоруу курэхтэрэ ыытылыннылар, «Олонхо дойдутун добун тойуга» бырааhынньыктаа5ы кэнсиэр туруорулунна.