Сахалыы диктант

Төрөөбүт тыл уонна сурук – бичик күнүгэр аналлаах

«Сахалыы диктант» акция

Саха тылын инники кэскилэ билиҥҥи кэмҥэ үүнэр көлүөнэ төрөөбүт тылын хайдах баһылыырыттан тутулуктаах. Маннык кэрэ, баай төрөөбүт тылы үөрэтэн,  ону сатаан туттар, туһанар буолары ситиһиэххэ наада.

Сахалыы таба суруйар үөрүйэҕи олохсутарга, иҥэрэргэ анаан, уонна Сурук-бичик күнүгэр анаан  “Сахалыы диктант” диэн акцияны ыытабыт. Төһө үчүгэйдик сахалыы суруйаргын бэрэбиэркэлэниэххин баҕарар буоллаххына, 2015 сыл, олунньу ый 14  күнүгэр Саха Өрөспүүбүлүкэтин Национальнай библиотекатыгар күнүс 14.00 чаастан ыҥырабыт.  Кэлиҥ, кыттыҥ, бэйэҕит төрөөбүт сахаҕыт тылынан төһө сөпкө суруйаргытын бэрэбиэкэлэниҥ!

2014 сылга сахалыы  диктант суруйбут дьон көрдөһүүтүнэн, олунньу 12 күнүгэр, киэһэ 18.30 чаастан  ХИФУ доцена Черкоева Д.И.  тылы таба суруйууга уонна сурук бэлиэтин быраабылатыгар  сүбэ – ама биэриэҕэ.

Буолар бириэмэтэ уонна сирэ:  Олунньу  14  күнэ, күнүс  14:00  чаастан;   Ленин пр. 40, СР Национальнай библиотеката, 2 этаж, киирэр аана Октябрьскай уул. өттүттэн.

Источник:  ИА SakhaLife